Jag träffade på det här entusiastiska kollektivet formgivare på Formex – Fyran – från Österbotten i Finland. De är mycket korrekt just fyra formgivare med passion för papper, de berättade att det precis dragit igång sin verksamhet och att de kommer att jobba för en hel del produkter för skrivbordet.
Skrivböcker,vykort och papperscylindrar som fästs med påsklämmor hade de bland annat med sig till mässan.

Jag blev mycket förtjust. Speciellt eftersom jag också fick reda på att de gör sina mönster kollektivt – kommer ni ihåg den där teckningsleken man gjorde förr, där man ritar ett ansikte på ett papper, viker ner och skickar vidare till nästa person?
Lite så jobbar Fyran, de är alla inne och ritar på alla mönster, så att det inte ska gå att urskilja någon speciell stil. Alla mönster är därför olika, men passar riktigt fint ihop tycker jag. Håll koll på finska Fyran alltså, här kommer det att hända mer framöver tror jag visst.



Snyggt alltså!