
Att det finns en ära och en stolthet i gott hantverkskunnande blir tydligt för mig när jag ser dessa pakistanska bussar. Jag läser på via bloggen Extreme Craft att det finns en lång tradition av att handdekorera bussar i Pakistan, visst är väl dessa helt magiska? Bildsviten jag lånat här är hämtad från Flickr, Imranthetrekker heter fotografen.
Jag lär mig att det tar ungefär en vecka för en hantverkare att dekorera en buss ut- och invändigt. Materialet är trä och självhäftande tejp, plåt och papper, samt att ingen buss är den andra lik. Precis som det ska vara när kreativiteten är som bäst.


Extreme Craft länkar också till fotografen Peter Grant, som verkligen lagt ner tid och möda på att utforska detta fenomen närmre. Kolla in hans sajt för fler fina bilder.



Härliga bilder 🙂
Helt fantastiskt! Önskar man kunde köpa den tjepen här, nu!