Design House Stockholm har börjat rulla ut riktigt fina nyheter av riktigt duktiga formgivare nu – jag passerade en butik häromdagen, såg stiligt ut! Dessa syntes på möbelmässan, här är nyheterna och de menar Design House Stockholm karaktäriseras av produkter som finns i gränslandet mellan det privata och offentliga rummet. Först ut Nina Jobs för Design House Stockholm, kuddarna är ett designsamarbete med ett kvinnokollektiv via organisationen Kids Ark i nordvästra Thailand. Kvinnorna arbetar utan vävstolar, de fäster väven i träd.

Pläden Curly, av Ulrika Mårtensson och Margot Barolo – en av mina absoluta favoriter för sin tredimensionalitet, riktigt fint arbete! Finns i grön, grå, antracit och brun.


Ragnheiður Ösp Sigurðardóttir var nominerad till Formex Nova-pris i augusti 2015 för sin kudde Knot, se här, nu finns de i produktion hos Stockholm Design House.



