Jag såg den här bilden ovan hos Lotta Agaton före jul. Det var något med den som gjorde att jag sparade den för att kolla vidare, och det är jag glad för. Lättheten i strecken, glatt och överraskande med den ditmålade mattan gjorde att jag fick en ny bekantskap i fotografen Chris Court. Och när jag började kolla in hans sajt blev jag fast.

Helt begeistrad i portfolion, framförallt gillar jag hans interiörbilder som skildrar alla resor. Enkelt skildrat vardagsliv med små vardagsnoteringar, föremål och lappar. Och ändå så exotiskt när bilderna heter saker som nomad Italien, Syrien, Japan och Indien.
Stilen på bilderna påminner om Todd Selby på ett vis. Dokumentativt och realistiskt, okej då, kanske minus människorna förstås, med en fin känsla för detaljer.

Kolla in hela portfolion, här är många av mina favoriter. Jag vill besöka alla dessa hem och bo ett par veckor eller så.





Har sett ett par av fotona förut, men visste inte att de var tagna av samma fotograf. Måste nog kolla in hans hemsida också 🙂 Fantastiska bilder!