Vändbar tygskål i ett huj

Med två olika runda tygstycken, lite klurande och en massa zickzackande på symaskinen gör du lätt en egen skål. (Foto www.imaginefabric.com)
Sajten Imagine Fabric tipsar om hur du med enkla handgrepp gör en egen skål i tyg – som dessutom är vändbar! Fin liten sommarpresent kanske? Eller något nytt av något gammalt till det egna festbordet. Beskrivningen hittar du här, och även om jag inte själv gjort slag i saken ser det ut som det är gjort på en liten stund. Prova själv!

Häpp! Så vänder du fram det andra tyget och får en ny skål. Fiffigt va? (Foto www.imaginefabric.com)




Jun 22, 2009 @ 12:04:50
Vilken skön blogg!
Blir så GLAD av se och läsa här!
Tack!
Jun 22, 2009 @ 13:42:26
Fiffigt och fint! Skulle man ju gärna prova på någon gång i tiderna.
/Lina
Jun 23, 2009 @ 08:38:10
Åh den var fin och vilken superbra blogg det här är! Ha en bra dag!
Jun 23, 2009 @ 14:02:01
Hej Olga och Moster Maska, vad roligt att ni hittat hit och att ni gillar Kurbits! Välkomna tillbaka! Lina – visst vore väl det här något att trixa med? Jag är lite sugen nu när semestern börjar närma sig.